Jak pielęgnować kamień we wnętrzu ?

Jak pielęgnować kamień we wnętrzu ?

Coraz częściej doceniamy ekologię i klasyczne materiały. Przykładem może być rosnąca popularność kamienia stosowanego jako okładziny. Jak pielęgnować kamień, by zachował swój urok przez lata?

Do czyszczenia kamiennych powierzchni należy używać czystej wody, ewentualnie wody z mydłem – kamień nie lubi chemikaliów. Jeśli taki sposób nie jest wystarczający, można użyć specjalistycznych preparatów przeznaczonych do kamienia.

Tuż po montażu powierzchnia kamienia może nosić ślady kleju, fugi lub silikonu. Czyszczenie z pozostałości montażowych powinno wyglądać następująco: rozprowadzamy odpowiednio dobrany preparat czyszczący na płaszczyźnie za pomocą czystej szczotki lub czystego płótna. Zanieczyszczenia usuwamy delikatnie, używając szczotki z miękkim włosiem lub profesjonalnej polerki.

Następnie odkurzamy lub ścieramy pozostałość preparatu i przemywamy dużą ilością wody. Wreszcie usuwamy wszystkie płyny z powierzchni i osuszamy. Nie wolno stosować suszarek mechanicznych. W razie potrzeby powtarzamy
powyższe czynności kilkakrotnie.

Jeśli na podłodze pojawiły się trudne do usunięcia plamy (np. z wina, kawy czy tłuszczu), warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą dobrać odpowiednie środki czyszczące.

Impregnacja

Chemiczne środki impregnujące pomagają w unikaniu trwałego zabrudzenia lub zniszczenia kamienia, natomiast nie nadają się do takich powierzchni jak blaty kuchenne, ponieważ nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Stosując impregnaty należy więc pamiętać, że użycie ich niezgodnie z instrukcją na opakowaniu może szkodzić domownikom i środowisku.

W przypadku impregnowania posadzki należy rozprowadzić cienką powłokę na powierzchni za pomocą czystego materiału. Nie należy jej wycierać, musi się swobodnie wchłonąć. Po 12 godzinach, kiedy powierzchnia będzie już sucha, powinniśmy usunąć pozostałości preparatu i umyć powierzchnię.

Chcąc zachować naturalne piękno kamiennej okładziny powinniśmy dbać o nią regularnie. Kamień jest z natury mocny i odporny na czynniki zewnętrzne. Będzie jeszcze trwalszy po odpowiednim zabezpieczeniu.

Źródło: Rogala

czyszczenie kamienia

Pielęgnacja okładziny kamiennej

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!