Jak wyciszyć wnętrze biurowe czy szkolne

Jak wyciszyć wnętrze biurowe czy szkolne

Przebywanie w środowisku o zbyt dużym natężeniu dźwięków może powodować wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Choroby narządów słuchu i mowy, spadek koncentracji, rozdrażnienie, wzrost agresji - to tylko niektóre z nich. Nadmierny hałas wpływa również na jakość komunikacji międzyludzkiej, co jest szczególnie ważne podczas pracy i nauki.

Rozwiązania, które pomogą poprawić klimat akustyczny wnętrz oprócz właściwości akustycznych muszą także dobrze komponować się z wystrojem wnętrza, w którym są stosowane.

Jednym z rozwiązań są systemy akustyczne do ścian i sufitów produkowane z wełny drzewnej. Ta unikatowa technologia pozwala na stworzenie odpowiedniej akustyki wnętrza budynku. Wartość absorbcji dźwięku (pochłaniania dźwięku przez płytę) sięga tutaj 95% (αw = 0,95), co gwarantuje spełnienie nawet najbardziej rygorystycznych przepisów budowlanych, efektywne pochłanianie dźwięków z otoczenia i skuteczną ochronę przed hałasem pogłosowym (tylko 5% dźwięku odbija się od przegród i w formie pogłosu penetruje pomieszczenie). Tak wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku klasyfikuje płyty Heradesign w najwyższej kategorii A. Wszystko to dzięki strukturze panelu (duża ilość pustych przestrzeni absorbujących fale dźwiękowe) oraz możliwości zastosowania dodatkowego absorbera np. powłok akustycznych z wełny mineralnej.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zbyt duże pochłanianie dźwięków paradoksalnie nie jest wskazane ze względu na właściwości i charakterystykę pomieszczenia. Inne właściwości akustyczne powinny mieć np. sale muzyczne, a inne biura. Bardzo zróżnicowane możliwości montażowe płyt Heradesign sprawiają, że aranżacja może być dopasowana do indywidualnych wymagań projektanta oraz użytkownika. Płyty mogą być mocowane płasko przy przegrodzie, ale także „na sztorc" oraz w formie mobilnych ścianek działowych służąc do dzielenia pomieszczeń. Idealnie nadają się więc one zarówno do budynków grupy A (średni i większy dystans pomiędzy rozmówcami - np. sale lekcyjne, obiekty sportowe, sale muzyczne) jak i B (niewielki dystans pomiędzy rozmówcami - np. biura).

Empatia, komfort, efektywność
Płyty Heradesign są wykorzystywane głównie do aranżacji wnętrz obiektów edukacyjnych, sportowych, biurowych, infrastrukturalnych, miejsc rozrywki i rekreacji. Jakie korzyści dla użytkowników przynosi stosowanie w tych pomieszczeniach systemów akustycznych marki Heradesign?

W jednostkach oświatowych jest to niewątpliwie wzrost efektywności komunikacji, polepszenie efektywności nauki języków obcych, lepsze warunki nauki dla dyslektyków, więcej cierpliwości i empatii we wzajemnych kontaktach nauczycieli i uczniów. Podstawą jest tutaj z jednej strony ograniczenie dźwięków z otoczenia (wg PN-B-02151-02 dopuszczalne natężenie dźwięku ze wszystkich źródeł hałasu powinno być nie większe niż 40 dB, podczas gdy w praktyce w niedostosowanych pomieszczeniach często przekracza ono 100 dB), a z drugiej odpowiedni czas pogłosu zapewniający wyrazistość komunikatów werbalnych wysyłanych przez nauczycieli, bez konieczności nadmiernego podnoszenia głosu.

W obiektach biurowych dobra akustyka to przede wszystkim polepszenie warunków pracy oraz wyższa efektywność pracowników. Dzieje się to dzięki podwyższeniu wskaźnika zrozumiałości mowy. Jest to niezwykle ważne we wnętrzach biurowych typu open space, w których komfort akustyczny może być łatwo zakłócony. Istotą jest tutaj ograniczenie zasięgu dźwięku, aby hałas z jednego stanowiska pracy nie przeszkadzał innym osobom. Wskaźnik poziomu pogłosu powinien więc w tym przypadku jak najniższy.

Wnętrza obiektów sportowych mają zazwyczaj dużą powierzchnię i gdy nie są odpowiednio przystosowane akustycznie, czas pogłosu sięga w nich od 7 do 10 s. Komfortowe warunki osiąga się zaś wtedy, gdy nie przekracza on 1,5 - 2 s. Odpowiednia adaptacja akustyczna przynosi więc jednoznaczną poprawę komfortu przebywania w nich, podnosi efektywność zastosowania nagłośnienia elektro-akustycznego, czy polepsza komunikację w przypadku ewentualnych akcji ratunkowych. Niejednokrotnie dopiero takie podwyższenie funkcjonalności umożliwia przeprowadzanie na nich dużych imprez. Udane rozwiązania akustyczne chronią też użytkowników przed częściową utratą słuchu, oraz odgrywają niebagatelną rolę przy ubieganiu się o różnego rodzaju środki europejskie.

W każdym z wyżej wymienionych rodzajów aplikacji płyty z wełny drzewnej marki Heradesign to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniezależnić się od negatywnych skutków hałasu i tym samym zwiększyć efektywność pracy swojej i swoich współpracowników.

Konkurs "Porozmawiajmy o wnętrzach"
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez firmę Heradesign. Do wygrania designerski rower oraz nagrody książkowe.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!