Ankiersztajn wygrywa Electrolux Design Lab

Ankiersztajn wygrywa Electrolux Design Lab

Zwycięzcą tegorocznej, 10 tej edycji międzynarodowego konkursu dla studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego Electrolux Design Lab został Jan Ankiersztajn, student 4 roku Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autor projektu Aeroball.

Wśród ponad tysiąca zgłoszonych prac za najlepszy jury uznało jego projekt filtrów powietrza unoszących się w przestrzeni.

Finał Electrolux Design Lab 2012 odbył się 25 października w muzeum wzornictwa Triennale w Mediolanie. Jan Ankiersztajn pokonał pozostałych 9 finalistów, prezentujących się na żywo przed jury.

Aeroball to rewolucyjne rozwiązanie pozwalające polepszyć jakość powietrza w zamkniętych przestrzeniach. Wystarczy umieścić kulki w powietrzu, a one dzięki swojej bardzo lekkiej konstrukcji zawisną w pomieszczeniu i oczyszczą powietrze z kurzu i zanieczyszczeń.

Aeroball to rodzaj balonika z mieszanką helu i powietrza, obudowany filtrem o strukturze zainspirowanej budową komórek żywych organizmów. Kiedy filtr się napełni, Aeroball zaczyna powoli opadać. Jest to znak, że możliwości czyszczenia powietrza przez daną kulkę są wyczerpane i należy ją wymienić. Dzięki fluorescencyjnej powłoce na filtrze, która sprawia, że małe kulki absorbują światło w ciągu dnia i emitują je wieczorem, Aeroball może świecić na różne kolory. Aeroball stanowi niezastąpioną dekorację domów, miejsc pracy, czy lokali publicznych. Doznania zmysłowe potęguje wydzielany przez kulki zapach, który klient wybiera zależnie od swoich upodobań.

„Kulki Aeroball to niezwykle innowacyjny pomysł. Wykorzystują przestrzeń w nowy, wyjątkowy sposób oraz upiększają nasze otoczenie. Dzięki swojemu wyjątkowemu wzornictwu, zmieniają nasze postrzeganie filtrów czyszczących powietrze. Wzbudzają nasze emocje oraz w istotny sposób odpowiadają na potrzeby konsumentów” - powiedział Thomas Johannsson, przewodniczący jury.

Drugie miejsce zajął Ben de la Roche z Nowej Zelandii, autor projektu Impress. Impress to chłodząca ścianka, w której wszystkie przechowywane produkty są dobrze widoczne, a nie zamknięte za drzwiami jak w zwykłej lodówce. Impress wykorzystuje technologię termo-akustyczną oraz argon i hel, które nie powiększają dziury ozonowej i są przyjazne dla środowiska. „Impress to doświadczenie wizualne, które dodatkowo oszczędza energię i ułatwia życie.” – powiedział Dante Donegani, wręczając nagrodę.

Trzecie miejsce zajął Christopher Holm-Hansen z Danii, autor projektu Tastee. Tastee to wskaźnik smaku w formie łyżki, który wykorzystuje receptory podobne do ludzkich kubków smakowych. Wskazuje on, co powinniśmy dodać, aby nasza potrawa była pełna smaku. „Tastee to świetny przewodnik dla naszego podniebienia, który pozwala wydobyć szefa kuchni, który jest w nas.” – powiedział Davide Oldani, członek jury.

Christopher Holm-Hansen otrzymał również Nagrodę Publiczności. Na jego projekt Tastee zagłosowało ponad 1000 użytkowników Facebooka. Nagrodę, blender ręczny Ultramix Pro, wręczyła Kelly Beall.

W tym roku tematem konkursu Electrolux Design Lab było „Projektowanie dla zmysłów”. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować urządzenia gospodarstwa domowego, które stymulują, angażują i wykorzystują różne zmysły. Studenci mieli czerpać inspiracje z doświadczeń profesjonalistów (szefów kuchni, architektów, dekoratorów wnętrz). Projekty miały również uwzględniać podstawowe założenia wzornictwa skandynawskiego, takie jak: troska o środowisko, intuicyjna łatwość obsługi i estetyka

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!