Jak zaprojektować sypialnię - zasady ergonomii

Jak zaprojektować sypialnię - zasady ergonomii

O wygodzie spania decyduje łóżko, a więc należy zacząć od wyboru rozmiaru łóżka. Najbardziej popularne wielkości łóżek to 90x190cm, 100x190cm, 160x200cm i 180x200cm.

Potrzebną długość łóżka wylicza się przez dodanie 25cm do własnej wielkości ciała. By móc swobodnie poruszać się wokół łóżka należy przewidzieć odstęp od przegród oraz innych mebli i i urządzeń o wielkości minimum 60cm, optymalnie zaś, żeby to było 75cm.

Sposobów ustawienia łóżek jest wiele, w zależności od tego, czy łóżko jest pojedyncze czy podwójne. Ważną kwestią jest zorientowanie się od której strony wpada do pomieszczenia poranne słońce. Ustawienie należy tak przewidzieć, by słońce wstając budziło śpiącego, czyli zorientować sypialnię na wschód. Jest to naturalny sposób budzenia, dzięki któremu wstajemy bardziej wypoczęci i z większą energią.

Przy łóżku trzeba zawsze przewidzieć miejsce na szafkę lub stolik nocny. Użytkownicy muszą mieć miejsce do przechowywania lub odstawiania potrzebnych rzeczy jak np. telefonu komórkowego.

Istotny dla kobiet jest kącik do makijażu. Należy go nakładać przy świetle dziennym, a nie każda łazienka posiada okno, które zapewnia takie właśnie światło.

W przypadku braku oddzielnej garderoby i zaplanowaniu w sypialni szafy, należy przewidzieć minimum ok. 1 metra kwadratowego przestrzeni szafy na osobę. W związku z tym, że posiadamy ubrania letnie i zimowe, dwa razy do roku niezbędne będzie przeniesienie ubrań z aktualnego okresu na niższe półki i wieszaki, natomiast pozostałych wyżej.

Według zasad ergonomii konieczne jest przewidzenie w sypialni oprócz górnego oświetlenia także takie, które nadaje się do czytania.

Warto pamiętać o lustrze w którym będziemy mogli przejrzeć się w całości. Jeżeli brak na nie miejsca, dobrym pomysłem jest stworzenie lustrzanych frontów w szafie. Dodatkowo rozjaśniają one sypialnię odbijając światło.

inż. arch. wnętrz Paulina Kasperkowicz
PeKa Studio

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!