Jak zaprojektować sypialnię ?

Jak zaprojektować sypialnię ?

Urządzaniu sypialni zwykle poświęca się mało uwagi. Wynika to z przekonania, że skoro jedną trzecią część życia przysypiamy, wystarczy tam jedynie łóżko. Jednak nawet jeśli sypialnia służy tylko do odpoczynku, jej wystrój trzeba gruntownie przemyśleć.

Przestrzeń i funkcja
Punktem wyjścia jest inwentaryzacja. Należy zmierzyć przestrzeń ze zwróceniem uwagi na wszelkie detale, takie jak kratki wentylacyjne, instalacja elektryczna, rozmieszczenie grzejników, parapety, kierunek otwierania okien oraz położenie pomieszczenia względem słońca.

Metraż jest istotną kwestią. Przy dużych sypialniach możemy sobie pozwolić na wiele różnych funkcji, przy małej prawdopodobnie pozostaniemy przy funkcji spania. Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią możemy przewidzieć w sypialni miejsce na wypoczynek w ciągu dnia, przyjmowanie gości, kącik do pracy lub wydzielić z niej garderobę.

Do stworzenia miejsca do wypoczynku wystarczy kanapa lub para foteli oraz stolik kawowy. Miejsce do pracy wymaga odpowiednio dużego biurka (w zależności od potrzeb), krzesła oraz półek lub szafek do przechowywania materiałów niezbędnych do pracy. W tym przypadku pamiętać należy o doprowadzeniu odpowiednich gniazdek elektrycznych, internetowych oraz czasem telefonicznych.

Kwestia urządzenia w sypialni kącika do pracy jest jednak dyskusyjna. Wielu ludzi uważa, że nie powinno się tam stawiać na przykład komputera ze względu na szkodliwe dla zdrowia promieniowanie elektromagnetyczne. Wiadomo też, że sprzęt elektroniczny gromadzi kurz i zanieczyszcza powietrze. Decyzja należy do przyszłego użytkownika.

Wydzielanie stref i łóżko
W każdym z wyżej opisanych przypadków przestrzeń możemy wydzielić za pomocą ścian działowych, tafli szkła a nawet mebli. Wszystko zależy od wyobraźni i możliwości. Inspirację w takim przypadku należy czerpać z klasycznego buduaru – pomieszczenia, które spełniało różne funkcje przy sypialni i należało do Pani domu.

W sypialni musi znaleźć się miejsce do przechowywania. Jeżeli w pozostałej części domu nie ma oddzielnego pomieszczenia lub miejsca na garderobę, należy w sypialni przeznaczyć na to więcej miejsca. Projektuje się wtedy szafy, komody, schowki, lub odrębne garderoby. Jeżeli mamy w domu garderobę, w sypialni możemy się ograniczyć jedynie do komody na bieliznę, lub nawet tylko do szafek nocnych przy łóżku. Jak w każdym pomieszczeniu, im więcej schowków uda się przewidzieć, tym lepiej.

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Wygodne łóżko zapewnia doskonały wypoczynek w nocy, budząc się rano będziesz czuć się rześko i w pełni sił. Warto więc poświęcić jego wyborowi trochę czasu. Na rynku jest wiele dostępnych modeli i rozwiązań. Do sypialni, która jest odrębnym pomieszczeniem wstawmy klasyczne łóżko nierozkładane z ramą i materacem. Może być ono ruchome lub nie. Wybór ramy zależy tylko i wyłącznie od stylu aranżacji. Dostępne są standardowe rozmiary ram, które dostosowane są do wymiarów materacy. O typach materacy można pisać wiele, najważniejsze kryteria ich podziału to te miękkie, półtwarde i twarde; ze sprężynami, pianą lub innym tworzywem sztucznym w środku. Wybór zależy od preferencji użytkownika.

Standardowe szerokości w przypadku łóżek pojedynczych to – 90cm, 100cm, 120cm i 140cm, a w przypadku łóżek podwójnych to – 160cm, 180cm, 200cm, 220cm, natomiast długości wynoszą 180cm, 190cm lub 200cm. Można dobrać każdą możliwą kombinację tych wymiarów. Dostępne są łóżka w kształcie kwadratu, prostokąta oraz koła. Możliwe jest również stworzenie łóżka o niestandardowych wymiarach, jednak wtedy pozostaje nam wykonanie go na indywidualne zamówienie.

Co przed zaśnięciem ?
W dzisiejszych czasach żyjemy bardzo szybko, mamy wiele spraw i problemów na głowie. W związku z ciągłą gonitwą myśli coraz częściej zdarzają się kłopoty z zaśnięciem. Pomocne może okazać się odstresowujące zajęcie przed zaśnięciem. Najczęściej jest to czytanie (gazet, książek) lub oglądanie telewizji. W przypadku tej pierwszej opcji musimy przewidzieć bądź wydzielone miejsce w sypialni do czytania (fotel, stolik), bądź przystosować łóżko do tej czynności. Należy wtedy zadbać o miękki zagłówek, szafkę nocną lub stolik oraz odpowiednie oświetlenie boczne przeznaczone do tego typu czynności. Przy korzystaniu z telewizora przed snem oczywiście należy znaleźć najbardziej odpowiednie miejsce na telewizor. Może on wisieć na ścianie lub stać na przeznaczonym mu meblu. Przy telewizorze powinno się znaleźć miejsce na odtwarzacz dvd, płyty dvd, czasem dekoder telewizyjny. Nie musi się oczywiście znaleźć w bezpośrednim sąsiedztwie telewizora, można to ustawić w innym, korzystniejszym miejscu, pamiętając jednak o funkcji tych urządzeń i swobodnym dostępie do nich.

Ściany i oświetlenie
Mnogość rozwiązań w przypadku wykończenia ścian daje duże pole manewru. Możemy skorzystać z drewna, kamienia, betonu, płytek, szkła, lustra, metalu, skóry, tapety, farby; wszelkiego rodzaju naklejanych lub przybijanych profili wzorowanych na klasycystycznych.

Bardzo ważną kwestią, tak, jak w przypadku każdego pomieszczenia, jest wybór i rozplanowanie oświetlenia. Może to być oświetlenie wbudowane w podwieszany sufit (np. halogeny, listwy led, węże świetlne), wiszące górne, boczne (kinkiety), ukryte w szczelinach przy podłodze, suficie lub wnękach, stojące podłogowe oraz stojące meblowe. Mamy więc bardzo duży wybór, a gdy dodatkowo zastosujemy różne obiegi elektryczne dla poszczególnych punktów świetlnych możemy nim sterować w zależności od potrzeb oraz nastroju.
Alternatywą jest montaż ściemniaczy.

Niezbędnym, zapewniającym prywatność, elementem wystroju wnętrza sypialni są drzwi wewnętrzne. Sprawdzą się wszelkie drzwi pełne (drewno, fornir, okleina, laminat, mdf), ale stosuje się czasem również te z szybkami lub w całości szklane. Modne obecnie są te, które łączą w sobie drewno oraz szkło. Zaprojektować je można we wszystkich kolorach z palety RAL, ale także z nadrukami lub wzorami. Nie wolno zapominać o zamku na klucz; może nie być używany na co dzień, niemniej warto go mieć.

Posadzki pokrywa się różnymi materiałami, zależnie od stylu w jakim urządzamy sypialnię. Asortyment jest duży – podłogi drewniane naturalne (w formie desek lub klepki), panele podłogowe, kamienie naturalne, wykładziny, dywany, płytki ceramiczne lub gresowe oraz tworzywa sztuczne (żywica epoksydowa, żywica poliuretanowa, linoleum, które ostatnio wraca do łask).

Zasłony i ogrzewanie
By czuć się bezpiecznie i komfortowo w tak intymnym pomieszczeniu czasem niezbędne jest rozwiązanie kwestii zasłonięcia okien. Tradycyjne firanki odchodzą do lamusa na rzecz rolet, wymyślnych żaluzji, ciężkich zasłon, przesuwnych paneli i wszelkich przekryć jakie tylko zaprojektujemy.

Gdy mamy do czynienia z mieszkaniem sposób ogrzewania jest często narzucony przez dewelopera. W przypadku domu budowanego specjalnie dla nas możemy sami dokonać wyboru. Możliwości jest wiele, począwszy od tradycyjnych grzejników żeberkowych, poprzez dekoracyjne grzejniki ścienne, grzejniki kanałowe (ukryte w kanale w podłodze, należy przewidzieć to na etapie projektowania stropu) oraz ogrzewanie podłogowe.

Przy dogłębnej analizie problemów projektowych związanych z aranżacją sypialni można stworzyć wspaniałe miejsce do odpoczynku, swoistą strefę relaksu. Oczywiście w trakcie pracy należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wytyczne oraz gust przyszłego użytkownika.

inż. arch. wnętrz Paulina Kasperkowicz
PeKa Studio

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!