Jak wybrać płytki ceramiczne w łazience ?

Jak wybrać płytki ceramiczne w łazience ?

Ważnym aspektem urządzania łazienki jest wybór płytek ceramicznych. Ich rodzaj, kolor i wzór wpływa na charakter, wielkość, styl i wygląd łazienki. Dzięki nim możemy wnętrze powiększać lub pomniejszać optycznie, uzyskać efekt sterylnej czystości lub też kojącego ciepła sprzyjającego relaksowi. Jest to też decyzja na lata i z tego powodu warto dobrze przemyśleć ich zakup, a także dokładnie obliczyć, jaka ich ilość jest nam niezbędna.

Płytki ceramiczne to materiał stosowany nie tylko do urządzenia łazienki. Coraz częściej kładziemy je także w korytarzu, kuchni, garażu, na tarasie, a nawet w salonie. Wybór płytek - rodzaju, rozmiarów, kolorystyki oraz wzorów - jest ogromny, dlatego często podjęcie decyzji, jakie płytki wybrać, nie jest proste. Najlepiej zatem zdobyć garść informacji na ich temat, by później - posiadając wiedzę merytoryczną - wyruszyć do sklepu lub zasiąść przed wyszukiwarką sklepu internetowego i znaleźć te najlepsze i najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom.

Rodzaje płytek ceramicznych
 
- Terakota - to płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Terakota jest mocna i odporna na uszkodzenia, choć bardziej krucha od gresu, charakteryzuje się niską nasiąkliwością wodną. Dzięki tym zaletom doskonale nadaje się na podłogi.
- Gres - to płytki z mielonego kwarcu, kaolinu i skaleni, bardzo trwałe, twarde i wytrzymałe zarówno na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie środków chemicznych. Gres może być szkliwiony lub nieszkliwiony - odmianą tego drugiego jest gres polerowany. Przeznaczony jest głównie na podłogi, ale także na ściany. Gresu technicznego raczej nie stosuje się w łazienkach - jego powierzchnia jest chropowata, a w otworach może pozostawać wilgoć, która powoduje szarzenie płytek.
- Klinkier - to również bardzo trwałe i odporne płytki, które stosuje się zarówno na podłogę, jak i ściany. Klinkiery mogą być szkliwione jak i nieszkliwione; są prasowane i ciągnione. Klinkiery produkowane w technologii ciągnienia cechują się jednak sporymi odchyleniami od określonego przez producenta, standardowego wymiaru, co wiąże się z koniecznością zastosowania szerszej fugi.
- Glazura - to wyłącznie płytki ścienne. Różnią się między sobą grubością, stopniem połysku, kolorem i wzornictwem. W porównaniu do gresu, terakoty i klinkieru glazura jest dość cienka i krucha.
- Płytki rektyfikowane - mają bardzo regularne wymiary (z dokładnością do 0,2 mm) i kąty między bokami (90°). W odróżnieniu od zwykłych płytek, mają ostre, proste krawędzie, dzięki czemu doskonale nadają się do kładzenia z minimalną fugą. Daje ona efekt jednolitej powierzchni, który jest pożądany w aranżowaniu łazienki o nowoczesnej czy minimalistycznej stylistyce. Wadą jest niestety wyższa cena za m² w porównaniu do płytek standardowych.

Zastosowanie i parametry

Jak już wiemy, nie każdy typ płytek nadaje się na wszystkie powierzchnie. Wybierając płytki na ściany i podłogi, czy też do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, musimy uwzględnić zarówno ich rodzaj, jak i następujące parametry:
- ścieralność - każdy producent określa klasę ścieralności dla płytek szkliwionych.
- mrozoodporność - ta cecha informuje nas, czy dane płytki są odporne na działanie niskich temperatur. Na tarasy, balkony, do nieogrzewanego garażu wybierać należy płytki mrozoodporne, w przeciwnym razie na podłodze szybko mogą pojawić się pęknięcia;
- antypoślizgowość - producent informuje także, czy dane płytki mają właściwości antypoślizgowe. Norma rozróżnia 5 podstawowych oznaczeń płytek - od R9 do R13, gdzie wyższa wartość oznacza płytki najmniej śliskie. Drugi z parametrów antypoślizgowości, określany literami A, B lub C , ma zastosowanie w miejscach, w których z założenia, użytkownicy będą przemieszczali się boso. Zwracajmy na ten parametr uwagę, wybierając płytki podłogowe, zwłaszcza do pomieszczeń, w których panuje wilgoć lub podłoga często jest mokra;
- nasiąkliwość – to również ważny parametr, który powinniśmy sprawdzić, szukając płytek, szczególnie do łazienki, tak na podłogę, jak i na ściany. Nasiąkliwość podaje się w procentach – im mniejsza jest jej wartość, tym lepiej. Do łazienek powinniśmy kupować płytki o nasiąkliwości nie większej niż 3%.

Rozmiary

Wybierając płytki, zwracamy uwagę nie tylko na ich kolorystykę i wzornictwo, ale także na wymiary. W tym zakresie trendy zmieniają się co kilka lat, raz popularne są płytki nieduże, a nawet malutkie, tworzące mozaikę, a kiedy indziej - o znacznych rozmiarach. Zawsze jednak znajdziemy produkty uniwersalne, o standardowych wymiarach, pasujące do wielu wnętrz (salon, łazienka, kuchnia czy korytarz), zarówno na ściany, jak i podłogi, bez względu na panującą modę. Najczęściej występujące wymiary płytek (w cm) to: 30x60, 20x50, 60x60, 90x60, 45x45, rzadziej zaś spotkamy duże formaty, takie jak: 20x120, 60x120 czy 40x100. Małe płytki i mozaika od lat niezmiennie polecane są jako doskonały materiał do wykańczania ścian kabin prysznicowych czy obudowywania wanien i brodzików - dają bardzo ciekawy efekt aranżacyjny, mocno akcentując wybrane części łazienki. Warto też pamiętać, że płytki o większych rozmiarach dobrze wyglądają w małej łazience, którą optycznie nieco powiększają. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie płytek o różnych wymiarach i wzorach w ramach tej samej serii, dają one możliwość kreatywnego i niekonwencjonalnego kształtowania przestrzeni łazienkowej.

Obliczamy potrzebną ilość płytek

Zanim rozpoczniemy remont czy urządzanie łazienki, musimy zarówno wybrać płytki, jak i obliczyć, ile ich będziemy potrzebować. Aby prawidłowo określić niezbędną ilość płytek do naszego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

- wielkość powierzchni
Aby obliczyć wielkość powierzchni pomieszczenia, musimy dowiedzieć się, jakie wymiary mają ściany i podłoga:
ściany: mierzymy szerokość każdej ściany, dodajemy do siebie szerokości wszystkich ścian, a następnie mnożymy ten wynik przez wysokość, do której chcemy położyć płytki (może to być np. ¾ wysokości ściany lub do samego sufitu). Nie odejmujemy płytek na przewidziane otwory (drzwi, okno), ponieważ zapas przyda się na ewentualne straty materiałowe;
podłoga: mierzymy długość i szerokość podłogi, a następnie mnożymy uzyskane wyniki i otrzymujemy wielkość podłogi.
 
- sposób układania
Zawsze kupujemy o 10-15 proc. więcej płytek, niż wynika to z powierzchni, jaką zamierzamy nimi pokryć. Bardzo ważnym aspektem przy obliczaniu ilości potrzebnych płytek jest sposób ich położenia - prosto czy w karo. Przyjmuje się, że przy klasycznym sposobie układania płytek należy kupić:
10% więcej przy powierzchni do 10 m²,
5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m²,
3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m²;

zaś przy ułożeniu w karo:
20% więcej przy powierzchni do 10 m²,
10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m²,
5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m².

Dodatkowo warto jeszcze dokupić 10-15% więcej płytek na straty materiałowe związane z docinaniem płytek i uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi podczas produkcji (zdarzają się nawet w płytkach renomowanych firm), transportu czy remontu.

- elementy dekoracyjne
Jeśli chcemy w naszej łazience umieścić elementy dekoracyjne, takie jak dekory, cokoły, listwy, powinniśmy je uwzględnić w naszych obliczeniach. Zastanówmy się, ile takich elementów chcemy wykorzystać, a następnie odejmijmy ich powierzchnie od całkowitej powierzchni ścian i podłogi (o ile na niej też mają się znaleźć elementy dekoracyjne), na które chcemy położyć płytki.

Ponadto powinniśmy nabyć nieco więcej płytek niż wynika z obliczeń, nawet uwzględniając straty materiałowe, na ewentualne naprawy w przyszłości. Może się bowiem zdarzyć, że płytki pękną, wyszczerbią się lub porysują, wówczas - posiadając kilka czy kilkanaście w zapasie - będziemy mogli łatwo wymienić te uszkodzone. Zakup płytek tej samej serii u tego samego producenta w późniejszym czasie nie daje bowiem gwarancji, że będą one identyczne z tymi zakupionymi wcześniej - mogą różnić się nieco odcieniem, wielkością lub grubością.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

acicebarf 2024-02-22 17:21:40

RAD 140 Testolone Experience, Results, Dosage, Buying cheap propecia no prescription Cognitive function after adjuvant treatment for early breast cancer a population based longitudinal study

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!