Armatura łazienkowa – 20 lat istnienia serii Tara

Armatura łazienkowa – 20 lat istnienia serii Tara

Gdy w 1992 roku na rynek armatura z serii Tara pojawiła się na rynku, minimalistyczne wzornictwo armatury z charakterystycznymi krzyżowymi uchwytami było czymś nowym – wyróżniało się precyzją, prostotą i elegancją.

Na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy rynek zdominowany był przez jednouchwytowe baterie łazienkowe, dwuuchwytowa armatura łazeinkowa serii Tara właściwie nie wpisywała się w obowiązujące trendy.

Tara stała się jednak szybko archetypem nowoczesnej baterii łazienkowej. Do chwili obecnej ta armatura łazienkowa została nagrodzona licznymi międzynarodowymi nagrodami w dziedzinie wzornictwa i jest nieustannie kopiowana na całym świecie. Z okazji jubileuszu dziesięciolecia temu nowoczesnemu klasykowi poświęcona została cała publikacja „TARA. Armatura i archetyp” (ukazała się nakładem wydawnictwa Birkhäuser).

Obchodząca w tym roku swoje dwudziestolecie seria Tara udowadnia, że jak żadna inna seria armatur jest symbolem ponadczasowego wzornictwa i estetycznej trwałości produktów. Rocznie jej sprzedaż wynosi około 1 miliona sztuk.

„Linia Tara spełnia cztery postulaty dobrego wzornictwa firmy Dornbracht: proporcjonalność, precyzja, progresywność i przejrzystość. Charakterystyczne dla niej uchwyty krzyżowe stanowią połączenie nowoczesności z tradycją. Linia Tara jest purystyczna i nowoczesna. Jednocześnie stwarza poczucie przytulności. Powstała przed dwudziestoma laty, ale jest nadal na czasie”.

W 2008 roku studio Sieger Design przedstawiło jej udoskonaloną wersję: korpus armatury został wydłużony, by optycznie ją podnieść, rozety i uchwyty wyszczuplono, a kontury wyostrzono. Wszystko po to, by jeszcze bardziej podkreślić perfekcyjną geometrię i symetrię przejrzystej formy.

Od 2008 roku produkty Tara dostępne są w ramach specjalnych edycji również z wykończeniem powierzchni typu matowa czerń i matowa biel. Przywołują one świadomie świat w stylu Bauhaus.

Krytyk wzornictwa Thomas Edelmann wyraził się w swoim eseju na temat przeprowadzonego udoskonalenia linii Tara w sposób następujący: „Przedmiot klasyczny posiada zdolność dopasowania się do zmieniających się okoliczności. Jest otwarty na zmianę znaczenia. [...] W ten sposób utrzymana w bieli i czerni linia Tara inscenizuje bezprzedmiotowe kolory lat 60., tworzy dla nas nową awangardę i zmieniona pozwala nam identyfikować się z nią”.

Linia Tara przeznaczona jest do łazienki i do kuchni. Dostępna jest w wersji umywalkowej, wannowej, do prysznica i bidetu z wykończeniem powierzchni w kolorze czarnym (Black Edition), białym (White Edition), platynowym, matowej platyny i chromu. Armatura kuchenna w wersji jednouchwytowej z lub bez zestawu dysz dostępna jest z wykończeniem platyna, matowa platyna lub chrom. Autorem wzornictwa produktu jest Sieger Design.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!