Drewniany wachlarz

Drewniany wachlarz

Trudno sobie wyobrazić dom czy mieszkanie bez drzwi. Przede wszystkim ważna jest funkcja - zapewniają bezpieczeństwo i intymność, stanowiąc przy tym barierę akustyczną między pomieszczeniami. Ale na tym ich rola nie musi się kończyć. Drzwi mogą przecież być ozdobą wnętrza, a nawet – jak pokazuje przykład domu zaprojektowanego przez indyjską pracownię Matharoo Associates – stać się jego największym atutem.

Zaprojektowane przez architektów z biura Matharoo Associates drzwi wejściowe w prywatnym domu w Indiach w niczym nie przypominają swoich 'zwyczajnych' odpowiedników. Bliżej im do interaktywnej, ruchomej rzeźby, która wypełnia przestrzeń między dwiema betonowymi ścianami.

Masywna konstrukcja drzwi zrobiona jest z 40 zachodzących na siebie modułów z drewna teakowego. Każdy z elementów wyposażony został w 160 rolek, 80 łożysk kulkowych, metalową linę oraz ukryty przeciwciężar. Ten skomplikowany mechanizm umożliwia otwieranie i zamykanie drewnianej 'kurtyny'.

Kiedy drzwi są zamknięte, wyglądają jak drewniana ściana ułożona z grubych, poziomych belek. Po ich pchnięciu, belki przesuwają się, układając się w piękną, wachlarzową formę.

Fot. matharooassociates.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!