Gdynia City Transformers_V02

Gdynia City Transformers_V02

Gdynia City Transformers to konkurs, którego celem jest poprawa estetyki i funkcjonalności przestrzeni miejskiej w Gdyni. W jego ramach wybierane są najciekawsze projekty charakteryzujące się wysokim poziomem wzornictwa, dostępnością oraz wpisujące się w krajobraz miasta. Organizatorem konkursu jest Miasto Gdynia, a realizatorem – Centrum Designu Gdynia działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Kolejna edycja konkursu Gdynia City Transformers stawia przed projektantami nowe wyzwanie: zagospodarowanie śmieci na plaży miejskiej w Gdyni. – Gdyńskie plaże w sezonie oblegane są przez tłumy plażowiczów, każdy z nich zostawia po sobie śmieci. Zależy nam na tym, aby mądrze i estetycznie je zagospodarować, stąd pomysł na projekt nowych śmietników, które uwzględniły by również podstawowy system segregacji odpadów – mówi Ewa Janczukowicz - Cichosz, Kierownik Centrum Designu Gdynia.

Główna nagroda w konkursie to 3 tys zł, a zwycięskie pojemniki na odpady mają szansę na wdrożenie.

GDYNIA CITY TRANSFORMERS_V02 ma formułę otwartą.

Projekty można zgłaszać do 5 listopada 2012 r.

Rozstrzygnięcie konkursu, poprzedzone wystawą najciekawszych prac konkursowych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się 16 listopada br.

Szczegółowy opis konkursu oraz regulamin można znaleźć na stronie www.centrumdesignu.gdynia.pl

Efekty pierwszej edycji konkursu można będzie oglądać już wkrótce na ulicy Świętojańskiej. Pięć szarych skrzynek energetycznych zmieni swoje oblicze, przekształcając się w meble miejskie.

Dzięki oryginalnym obudowom skrzynek mieszkańcy zyskają nowe miejsce odpoczynku w centrum miasta. Zaprojektowane osłony łączące w sobie stoliki miejskie i siedziska, pozwolą przechodniom odpocząć w trakcie zakupów, zjeść szybki lunch, napić się kawy, czy po prostu usiąść i poobserwować miejskie otoczenie o różnych porach dnia i nocy. - Wprowadzamy projekty, które nie tylko mają poprawiać estetykę miasta, ale wpływają również na przestrzeń od strony funkcjonalnej – mówi Tomasz Banel, Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni.

Stoliki powstaną w przyulicznej części chodnika na odcinku ul. Świętojańskiej między skrzyżowaniami z ul. Armii Krajowej oraz ul. Obrońców Wybrzeża. Dwie skrzynki zostały dodatkowo wyposażone w górne oświetlenie. Właściciele lokali gastronomicznych znajdujących się w okolicy zaopiekują się nowymi meblami i zadbają o ich codzienną estetykę.

Obudowy zaprojektowane zostały przez Annę Jankowską i Dominikę Janicką – trójmiejskie architektki z biura a.d.12, które otrzymały wyróżnienie w pierwszej edycji konkursu Gdynia City Transfomers. - W projekcie położyłyśmy nacisk na to, aby nawiązywał swoją formą i rozwiązaniami materiałowymi do istniejących na ulicy mebli - mówi Ania Jankowska. – Zależało nam aby obudowa nie była bierną rzeźbą, ale wchodziła w interakcję z użytkownikami – dodaje Dominika Janicka.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!