Jak przeprowadzić remont, nie wyprowadzając się z mieszkania?

Jak przeprowadzić remont, nie wyprowadzając się z mieszkania?

Planując remont domu lub mieszkania, nie zawsze mamy możliwość wyprowadzenia się z niego na jakiś czas lub przeniesienia do znajomych czy rodziny. W takim przypadku szczególnie ważne jest dokładne zaplanowanie prac – dobra organizacja to podstawa udanego remontu. Jak to zrobić?

Zakres zmian

Istotną kwestią jest określenie zakresu zmian, jakie ma wprowadzić remont. Jeśli zależy nam tylko na „odświeżeniu” naszego lokum, sprawa wydaje się dość prosta. Co jednak w sytuacji, gdy remont będzie poważny i zakłada na przykład stworzenie nowej kuchni, łazienki lub dodatkowego pomieszczenia, a my musimy podczas niego normalnie funkcjonować?

Pamiętajmy, że każdy remont to ingerencja w nasz rozkład dnia i codzienne przyzwyczajenia. Aranżacja nowej kuchni zajmie minimum 6 tygodni (tyle czasu zabiera wykonanie mebli przez stolarzy, a w tym samym czasie demontaż starej kuchni i przygotowanie warunków do montażu nowej), a łazienki – 4 tygodnie (połowa czasu na demontaż, połowa na stworzenie nowej). W tym czasie musimy przecież jeść i zażywać kąpieli. Trudności nie unikniemy, ale możemy postarać się je zminimalizować.

Od czego zacząć?

Przygotowując się do remontu, warto rozplanować prace, dzieląc je na kolejne pomieszczenia. Ponieważ na początku remontu mamy jeszcze duże pokłady siły i cierpliwości, zacznijmy od najbardziej czasochłonnych i potencjalnie brudzących prac, a więc od kuchni i łazienki. Jeśli zostawimy je na koniec, ryzykujemy w skrajnym przypadku całkowitą rezygnacją z naszych planów.

Zanim zaczną się właściwe prace, postarajmy się możliwie najlepiej „odciąć” remontowane pomieszczenia od reszty mieszkania. Użyjmy do tego grubych folii, porządnych taśm, podwójnej tektury, prowizorycznych, dodatkowych drzwi, płyt gipsowo-kartonowych lub OSB, aby zasłonić jak najwięcej szczelin. Nie oszczędzajmy na tym i nie róbmy tego „na szybko”. Dobre oklejenie i zabezpieczenie pomieszczenia ułatwi nam funkcjonowanie w czasie remontu, choć oczywiście osiadającego wszędzie i roznoszonego na butach pyłu nie unikniemy i po prostu musimy to zaakceptować.

Kuchnia

W przypadku remontu kuchni należy w innym pomieszczeniu wygospodarować miejsce na „mini aneks”, w którym znajdzie się chłodziarka, czajnik i wszystko, co niezbędne do przygotowania choćby śniadania i kolacji.

Remont rozpoczynamy od wyniesienia i odpowiedniego zabezpieczenia naczyń i zastawy stołowej, sprzętu AGD, urządzeń pomocnych w kuchni i wszystkiego, czego nie chcemy się pozbywać. Kiedy już ten etap zostanie zakończony, przechodzimy do demontażu zabudowy kuchennej – usuwamy szafki, stare sprzęty AGD i wyrzucamy lub oddajemy do specjalnych składów lub wysypisk. Następnie przechodzimy do skucia starej podłogi i materiału za blatem. Jeśli to konieczne, wprowadzamy zmiany w instalacji hydraulicznej i elektrycznej (pamiętajmy o sile do podłączenia płyty grzewczej!). W przypadku dużych uszkodzeń ścian i wylewki, naprawiamy szkody i przygotowujemy podłogę do położenia nowej, a ściany do ewentualnego gładzenia, a następnie gruntowania i malowania.

Kolejność prac jest następująca: wykończenie podłogi, listwy przypodłogowe lub cokoły (czasem lepiej je montować po wykończeniu ścian – np. gdy stosujemy cegłę w formie cienkich płytek), wykończenie ściany (farba, tapeta, płytki, szkło, stal), montaż kuchni (w tym sprzętu AGD), a potem lamp, karniszów, rolet i wszelkich dodatków.

Łazienka

Remont łazienki jest nieco bardziej uciążliwy. Najlepszą opcją jest pozostawienie muszli klozetowej i umywalki do samego końca, a następnie jak najszybsza wymiana ich na nową ceramikę. Oczywiście, jest to możliwe tylko w przypadku pozostawienia urządzeń w dotychczasowych miejscach. Kiedy jednak remont łazienki zakłada ich przeniesienie, pozostaje nam korzystanie z gościnności znajomych i rodziny.

Prace rozpoczynamy od demontażu urządzeń (wanny, brodzika, muszli ustępowej, umywalki itp.) i baterii, a następnie skuwamy całą glazurę i terakotę. W przypadku niewielkich szkód na ścianach, możemy je ukryć pod nowymi płytkami, jeśli są one większe, należy je najpierw wypełnić tynkiem lub gipsem. By pozbyć się niepotrzebnych sprzętów i gruzu, najlepiej wynająć w specjalistycznej firmie kontener o odpowiedniej wielkości, który po zapełnieniu firma odbierze od nas razem z zawartością. Pamiętajmy, że wyrzucanie pozostałości po remoncie do osiedlowych śmietników jest karane mandatem i koniecznością usunięcia swoich śmieci.

Jeśli wprowadzamy poważne zmiany w łazience, działaniem, od którego zaczynamy prace, jest rozprowadzenie na nowo instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Nie zapominajmy o grzejniku! W przypadku jego wymiany, często konieczne są zmiany w podejściach, ze względu na inny rozstaw żeber. Następnie wykonujemy wszystkie zabudowy z płyt g/k lub bloczków, kładziemy nowe płytki / okładziny ścienne, osadzamy nowe urządzenia i baterie. Montaż lamp, luster, tapet, drzwi wewnętrznych i dodatków to już etap końcowy.

Jeśli remontując mieszkanie jesteśmy zmuszeni w nim mieszkać, prace w kuchni i łazience są zdecydowanie najbardziej męczące. Duży remont najlepiej więc rozpocząć właśnie od nich, gdyż wyłączenie tych pomieszczeń z użycia jest najbardziej uciążliwe dla codziennego funkcjonowania. Remont salonu, sypialni i innych pokojów to już przy nich pestka. Jeśli chcemy wyremontować kilka różnych pomieszczeń, zróbmy to podczas jednego remontu. Wykonywanie kilku drobnych remontów w krótkim czasie może się zakończyć zarzuceniem planów w połowie ich realizacji.

inż. arch. wnętrz Paulina Kasperkowicz / PeKa Studio

rys.Rys. Hanna Pyrzyńska-Piłat / ladnydom

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Anka 2022-06-22 11:14:28

Ogólnie też warto zwrócić uwagę na kwestię oświetlenia, która jest często pomijana i zabieramy się za nią na ostatnią chwilę. Zajrzyj na stronę https://mlamp.pl/ - mają duży wybór ciekawych modeli lamp w niskich cenach. Ostatnio kupiłam u nich lampę do sypialni i jestem bardzo zadowolona z szybkiej dostawy i fachowej obsługi klienta

Eliza 2023-04-12 17:50:56

Dużo chyba zależy od samego nastawienia. My nie jesteśmy specami remontowymi, a zamarzyliśmy sobie cegłę na ścianie w salonie i zmianę podłogi. Kupiliśmy więc cegiełkę w ceglanym renesansie, panele i.. zabraliśmy się do pracy! Sami z mężem wszystko zrobiliśmy i to tuz przed wielkanocą, na którą zaprosiliśmy rodzinę do nas :)

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!