Jak wykonać izolację mieszkania na strychu?

Jak wykonać izolację mieszkania na strychu?

Czasami jedyną szansą na własny kąt lub powiększenie powierzchni mieszkania jest adaptacja strychu. Decydując się na nią, trzeba pamiętać, że podjęcie takich prac musi być zgodne z prawem, a ich przebieg trzeba dostosować do istniejących warunków. Jedną z najważniejszych kwestii w czasie remontu będzie zastosowanie odpowiedniej izolacji, od której w największej mierze zależy trwałość adaptowanych pomieszczeń i komfort życia mieszkańców.

Zimą ciepło, latem – chłodno

Adaptując poddasze, należy dostosować izolację do istniejących warunków technicznych. Niezwykle ważne dobre zabezpieczenie połaci dachu, ponieważ właśnie przez dach ucieka nawet 40% ciepła. Najczęściej stosowane, najprostsze rozwiązania projektowe nie są poparte analizą obliczeniową, a co za tym idzie – nie zapewniają optymalizacji grubości izolacji cieplnej. Takie podejście takie nie sprzyja minimalizacji strat ciepła.

Przy izolacji dachów stromych, ale i wszelkich innych powierzchni, bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na współczynnik przenikania U, o czym inwestorzy indywidualni często zapominają. Współczynnik U to powiązanie lambdy danego materiału, użytej grubości oraz uwzględnienie mostków termicznych występujących w konkretnym przypadku. Dla dachów stromych maksymalna wartość współczynnika U wynosi 0,25 W/m2K.

Do izolacji termicznej i akustycznej poddasza doskonale sprawdzi się wełna w postaci długiej maty, którą można szybko i sprawnie rozciągnąć między elementami konstrukcyjnymi. Warto również pomyśleć o położeniu drugiej warstwy izolacji pod krokwiami, która skutecznie zniweluje mostki termiczne. Dodatkowo, aby dobrze wykonać izolację, trzeba odpowiednio zabezpieczyć dach przed wilgocią. Najlepszą metodą zabezpieczenia połaci dachowej przed zjawiskiem kondensacji pary wodnej jest wentylowanie poprzez szczeliny wentylacyjne. Prawidłowo wykonana wentylacja skutecznie usuwa powietrze o dużej zawartości pary wodnej, w konsekwencji czego nie skrapla się ona w warstwach przegrody. Częste problemy wynikające z nieprawidłowego obliczania warstwy termoizolacyjnej, można rozwiązać stosując specjalne programy do tego typu obliczeń.

Aranżacja wnętrza

Do zabudowy nowego i adaptacji starego poddasza coraz częściej używa się płyt gipsowo-kartonowych. Atutami tego rozwiązania są szybki i łatwy montaż, lekka konstrukcja oraz możliwość dowolnego kształtowania powierzchni. Ponadto, używając jako wypełnienia wełny mineralnej, można osiągnąć wysoką izolacyjność akustyczną takiej ścianki. Wystarczy zastosować płyty gipsowo-kartonowe a przestrzenie między nimi wypełnić wełną mineralną. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja ścianki działowej musi być wykonana bardzo dokładnie, aby w żadnym miejscu nie było mostków akustycznych.

Jak w filmie

Każde poddasze wymaga indywidualnej aranżacji. Specyficzne wykończenie powinny stanowić także meble – często niższe niż w standardowych pomieszczeniach bez skosów. Chcąc maksymalnie wykorzystać przestrzeń, warto pomyśleć o szafach wnękowych. Również tam, gdzie sufit niemal styka się z podłogą, bo wszelkie zakamarki o wysokości od 1 metra mogą stać się skrytkami lub meblami wnękowymi. Jeżeli pozwala na to wielkość pomieszczeń, można urządzić na poddaszu kuchnię z wymarzoną wyspą, bo montując kuchenkę tradycyjnie pod skośnym, niskim sufitem narażamy ściany na tłuste plamy i niszczący wpływ pary wodnej. W pomieszczeniach takich jaki kuchnia warto na izolacji od strony wnętrza, zamontować warstwę paroszczelną, przykrytą okładziną i najczęściej wykonaną z płyty gipsowo-kartonowych.

Źródło: materiały prasowe 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!