Mróz i Lem w Gdyni

Mróz i Lem w Gdyni

Od 23 sierpnia do 11 października 2012 r. w Centrum Designu w Gdyni można oglądać wystawę 'Mróz i Lem', na której prezentowane są ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema.

W swoich ilustracjach Daniel Mróz bawił się obrazami obcych i robotów utrwalonymi przez kino i literaturę science fiction, średniowiecznymi wyobrażeniami demonów i diabłów, postaciami z monstruariów i rycinami z dziewiętnastowiecznych encyklopedii, pokazując świat surrealistycznych fantazji, a przez to potęgując mroczny nastrój twórczości Lema i tworząc – podobnie jak on – świat kosmitów zadziwiająco podobny do świata, który nas otacza.

Uważa się, że spośród wszystkich ilustratorów twórczości Lema to właśnie jemu najlepiej udało się uchwycić ducha fantastycznych opowieści i przełożyć bogatą pod względem literackim i filozoficznym literaturę na świat niepokojących i tajemniczych obrazów.

Wystawa została zaaranżowana w oryginalny, happeningowy sposób. Jej centrum stanowi kilkadziesiąt pochodzących z kolekcji córki artysty ilustracji Mroza do książek Lema. Elementy tych ilustracji, a zwłaszcza postacie robotów, zostały powiększone do wielkości człowieka, co umożliwia poznanie ich misternych i dowcipnych detali. Punktowe oświetlenie wydobywające z mroku rysunki oraz ciężka, industrialna muzyka potęgują tajemniczy nastrój twórczości Daniela Mroza.

Kuratorem wystawy jest prof. Janusz Górski, kierownik Pracowni Projektowania Graficznego gdańskiej ASP.

Wystawie towarzyszy publikacja książki-katalogu Bestiariusz Lema według Mroza. Książka wzorowana na średniowiecznym bestiariuszu opowiada o relacjach łączących obu twórców, odsłania tajniki twórczości Mroza i jego inspiracje, zestawia fragmenty opowiadań Lema z odnoszącymi się do nich ilustracjami, tworząc pełny obraz świata stworzonego przez wybitnego pisarza i jego ulubionego ilustratora. Książka ta jest pierwszym tomem serii Biblioteka Centrum Designu Gdynia, poświęconej najciekawszym zjawiskom w polskiej i światowej branży kreatywnej.

Wystawie towarzyszy również cykl wykładów poświęconych życiu i twórczości Daniela Mroza.

Centrum Designu Gdynia / Galeria Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego / Al. Zwycięstwa 96/98

23 sierpnia – 11 października 2012 r.

Więcej informacji: ppnt.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!