Jak wykończyć ściany z płyty drewnopochodnej?

Jak wykończyć ściany z płyty drewnopochodnej?

Planując budowę domu lub adaptację poddasza w technologii szkieletowej, wiele osób obawia się, że pokryte drewnopochodnymi płytami ściany będą trudne do wykończenia. Zupełnie niepotrzebnie.

Sposobów na wykończenie drewnopochodnych płyt budowlanych jest wiele, a ich realizację ułatwi dobra jakość produktu, który powinien się odznaczać gładką powierzchnią, łatwością obróbki, adhezyjnością oraz stabilnością wymiarową.

Zalety równej powierzchni

Ściana pokryta płytą MFP® daje wiele możliwości wykończenia, upraszczając przy tym proces prac wykończeniowych, ponieważ – w przeciwieństwie do tynku – gładka powierzchnia płyt nie wymaga dodatkowego, pracochłonnego wyrównywania czy szlifowania. Dzięki wysokiej adhezyjności płyt orazna podstawie przeprowadzonych testów i obserwacji, można zarekomendować do zastosowania na ich powierzchni następujące rodzaje wykończeń: 

  • bejce i lakiery uretanowe i poliuretanowe

  • ochronno-dekoracyjne oleje do drewna

  • dekoracyjne emalie akrylowe (po zastosowaniu odpowiedniego podkładu)

  • dekoracyjne lakiery akrylowe (po zastosowaniu podkładu jw.)

  • płytki ceramiczne

  • ścienne płytki imitujące kamień

Modne i efektowne

Zastosowanie na płycie MFP® powłok lakierniczych i bejc przeznaczonych do drewna daje bardzo interesujący efekt estetyczny. Struktura płyt zostaje wyeksponowana, a rysunek włókien – uwidoczniony. Takie wykończenie może śmiało konkurować z np. okleiną korkową i jest godne polecenia zwłaszcza dla użytkowników lubiących nietypowe i oryginalne rozwiązania. Kolorowe, transparentne bejce stosowane do drewna i materiałów drewnopochodnych to bardzo modne rozwiązanie, podkreślające tak pożądaną obecnie naturalność materiałów. Pozwala ono uzyskać ciekawe, złamane odcienie kolorów.

Mniejsze płaszczyzn, takie jak elementy zabudowy, wnęki, półki, bufety czy panele ścienne można także oklejać fornirem lub laminatem HPL. Osoby ceniące staranne wykończenie mogą się zdecydować na laminaty barwione w masie, które można frezować i łączyć pod dowolnymi kątami, otrzymując efektownie wyglądające, bezfugowe krawędzie stałej zabudowy i mebli.

Pod płytki i beton

Zdaniem Mariusza Piszczka, doradcy technicznego w firmie produkującej płyty drewnopochodne, należy podkreślić, że płyta MFP®, dzięki swej odporności na zginanie i rozciąganie oraz pęcznienie pod wpływem wilgoci stanowi bardzo dobre, stabilne podłoże pod płytki i inne okleiny ceramiczne. Zakładając, że powierzchnie z płyt MFP zostały solidnie umocowane oraz przy zastosowaniu odpowiednich, elastycznych klejów i zapraw do fugowania, możemy być pewni, że w trakcie użytkowania nie nastąpią odspojenia płytek i nie pojawią się pęknięcia fug.

Na podłożu z MFP® można także z powodzeniem zamontować modne okładziny betonowe, niezależnie od tego czy są one przyklejane, czy mocowane na systemie specjalnych ramek.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!