Modernistyczne wnętrze z drewnem w roli głównej

Modernistyczne wnętrze z drewnem w roli głównej

Drewno to materiał spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Umiejętnie użyte, tworzy we wnętrzach wyjątkowy klimat i ociepla pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że projektanci wnętrz sięgają po nie coraz częściej i chętniej, wykorzystując je do tworzenia współczesnych aranżacji.

Drewno stało się podstawą projektu wnętrza apartamentu w Gdyni Orłowie przygotowanego przez warszawską pracownię architektoniczną 81.WAW.PL. Podstawowym założeniem projektantów było stworzenie eleganckiego wnętrza nawiązującego do stylu gdyńskiej moderny oraz art deco.

Szczególnie ważnym elementem projektu było wydzielenie strefy wejścia oraz strefy jadalni i kuchni. Już od wejścia w mieszkaniu dominuje drewno. Długi korytarz prowadzący do dalszych części apartamentu zabudowany jest w fornirze – orzechu amerykańskim, który nadaje wnętrzu elegancki wygląd. Urozmaiceniem dla drewnianej zabudowy korytarza są wnęki wykończone białą mozaiką z czarną lamówką, w których ukryto przejścia do kolejnych pomieszczeń: kuchni, jadalni, garderoby i wejścia na schody.

Wykorzystanie forniru na ścianach korytarza jest nawiązaniem do willi Tugendhat Miesa van der Rohe, która jest jednym z symboli architektury modernistycznej. Ściany zabudowano tak, że sprawiają wrażenie całych brył, a nie pojedynczych elementów. Dodatkowo, efekt ten został podkreślony poprzez biegnącą pod sufitem wnękę podświetloną ledami. Ze względu na oszczędny i stonowany charakter wnętrza, oświetlenie w mieszkaniu nie mogło być surowe ani nazbyt agresywne. Dlatego projektanci zastosowali listwy oświetleniowe wzdłuż sufitu w całym mieszkanie. Delikatnie doświetlają one pomieszczenia, a jednocześnie podkreślają niewątpliwy urok drewnianych płaszczyzn.

Druga wydzielona strefa – kuchnia i jadalnia – bazuje na układzie amfiladowym, dzięki czemu tworzy przestronną perspektywę. - Dodatkowo przestrzeń pomiędzy kuchnią, a jadalnią została zagospodarowana na minibarek, a część kuchenną odizolowano od części barowej wysoką zabudową – opisuje Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. - Blat baru został tak zaprojektowany, aby jego jedna część była podnoszona, co pozwala na bezpośrednie przedostanie się z jadalni do baru, a dalej do kuchni.

W całym apartamencie zaplanowano także drewniane podłogi – w salonie jaśniejszą, ciemniejszą w przedpokoju. Obecnie szczególnie modny jest parkiet z ciemnego drewna o wyraźnie zarysowanych słojach. Tego typu podłoga najlepiej komponuje się z naturalnymi drewnianymi meblami oraz ścianami w jasnobrązowej tonacji.

Architekci wprowadzili także do wnętrza subtelne, szklane elementy, które optycznie powiększają pomieszczenia. Można je znaleźć także w przedpokoju. - By uniknąć monotonii i wrażenia ciężkości, drewniane elementy wykończenia zostały skontrastowane ze złamaną bielą sufitów, lamp oraz salonowego kompletu wypoczynkowego – podkreśla Paszkowska. Całość aranżacji tworzy dzięki temu łagodną i stylową kombinację drewna z przytłumioną bielą i szkłem.

Zaproponowana przez projektantów aranżacja zapewnia przestronne, otwarte wnętrze, które jednocześnie jest bardzo kameralne. Drewniany wystrój mieszkania w tonacji delikatnych brązów, dzięki ciepłemu, przygaszonemu oświetleniu zyskał także wyjątkową przytulność. W ciągu dnia to klimatyczne mieszkanie dodaje energii i pobudza do działania, natomiast wieczorem pomaga zrelaksować się przed snem.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!