Kąt prosty

Kąt prosty

Modernistyczna estetyka, mimo upływu lat, wciąż jest atrakcyjna i aktualna, udowadniając, że proste, funkcjonalne rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Dzieła mistrzów tamtej epoki nie tylko inspirują kolejne pokolenia projektantów, ale też co jakiś wracają w odświeżonej postaci. Tak właśnie jest w przypadku lampy Potence Pivotante autorstwa kojarzonej powszechnie z Le Corbusierem francuskiej projektantki Charlotte Perriand.

Nowa odsłona blisko osiemdziesięcioletniej lampy, którą Perriand zaprojektowała w 1938 roku do swojego małego, paryskiego mieszkania, została zaprezentowana przez włoską markę Nemo na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie. Mimo zaawansowanego wieku, lampa nie wymagała żadnych zmian. Zredukowana do minimum zarówno pod względem konstrukcji, jak i materiału, jest kwintesencją idei formy podążającej za funkcją.

Lampa Potence Pivotante zbudowana jest z dwóch czarnych, metalowych rurek oraz dużej, okrągłej żarówki z mlecznego szkła. Żarówka umieszczona jest na końcu długiego ramienia, które biegnie równolegle do podłogi i tworzy kąt prosty z drugim, zamocowanym do ściany. Uniwersalny minimalizm w czystej postaci.

Reaktywacja projektu Perriand możliwa była dzięki współpracy z jej córką, Pernette Perriand-Barsac.

Fot. Nemo

Polecamy także – nową odsłonę fotela LC7' Swivel zaprojektowanego w 1928 r. przez słynne trio Le Corbusiera, Pierre' a Jeannereta i Charlotte Perriand.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!