Ogrzewanie wnętrz publicznych

Ogrzewanie wnętrz publicznych

Najczęstszym typem grzejników stosowanym w obiektach użyteczności publicznej są grzejniki kanałowe. To doskonałe rozwiązanie w przypadku dużych przeszkleń w miejscach takich jak np. terminale lotnicze czy centra handlowe. Grzejniki montowane poniżej poziomu podłogi skutecznie ogrzewają pomieszczenia i rekompensują straty ciepła generowane przez duże okna. Ważną zaletą stosowania grzejników kanałowych w takich miejscach jest też to, że są one estetycznie wkomponowane w przestrzeń – eksponują gabaryty przeszklenia i nie przeszkadzają użytkownikom obiektu w ewentualnej komunikacji.

Ogrzewanie kanałowe często uzupełniane jest o ogrzewanie dekoracyjne – na takie połączenie systemów decydują się zwykle inwestorzy takich obiektów jak restauracje, sale koncertowe, puby itp.

Ostatnim typem grzejników dedykowanych do wnętrz publicznych są konstrukcje nietypowe – takie rozwiązanie zastosowano m.in. w budynku portu lotniczego we Wrocławiu. Zastosowano tam ogrzewanie fasadowe – nowatorski system grzewczy, którego zadaniem było skompensowanie strat ciepła wywołanych dużym i wysokim przeszkleniem (szklana fasada o wysokości kilku pięter) oraz wyeliminowanie zjawiska opadania zimnego powietrza, które wpływa na powstawanie przeciągów w dolnej części budynku.

Konwektorowe wymienniki ciepła zostały zaopatrzone w obudowy o szerokości ram fasady i przymocowane do nich na dwóch wysokościach. Niewielkie rozmiary grzejników oraz ich kolor identyczny z kolorem obramowania sprawiły, że urządzenia są prawie niewidoczne. W obudowach zamknięto również orurowanie i zawory. Zastosowane grzejniki wykorzystują zjawisko naturalnej konwekcji, która stanowi barierę dla chłodu opadającego wzdłuż przeszklenia – mówi Dariusz Majchrzak z firmy Jaga Polska.

Ogrzewanie fasadowe to nowy sposób na zastąpienie standardowych urządzeń nadmuchowych, które mają duże gabaryty, generują wysoki poziom hałasu oraz wywołują szybki ruch powietrza. Kompensacja strat ciepła u jego źródła na kilku poziomach zmniejsza zużycie energii oraz znacznie poprawia komfort użytkowników. System fasadowy w połączeniu z grzejnikami kanałowymi z wymuszoną konwekcją wydaje się być idealnym zestawem ogrzewania dla tego typu obiektów wielkokubaturowych.

Źródło: materiały prasowe

grzejniki, port lotniczy, grzejniki ozdobne

Grzejnik w porcie lotniczym

grejniki, grzejniki ozdobne, restauracja

Grzejnik w restauracji

grzejniki, grzejniki ozdobne, restauracja hotelowa

Grzejnik w restauracji hotelowej

grzejniki, grzejnik, grzejniki ozdobne

Grzejnik w sali koncertowej

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!