Najczęstszym typem grzejników stosowanym w obiektach użyteczności publicznej są grzejniki kanałowe. To doskonałe rozwiązanie w przypadku dużych przeszkleń w miejscach takich jak np. terminale lotnicze czy centra handlowe. Grzejniki montowane poniżej poziomu podłogi skutecznie ogrzewają pomieszczenia i rekompensują straty ciepła generowane przez duże okna. Ważną zaletą stosowania grzejników kanałowych w takich miejscach jest też to, że są one estetycznie wkomponowane w przestrzeń – eksponują gabaryty przeszklenia i nie przeszkadzają użytkownikom obiektu w ewentualnej komunikacji.
Ogrzewanie kanałowe często uzupełniane jest o ogrzewanie dekoracyjne – na takie połączenie systemów decydują się zwykle inwestorzy takich obiektów jak restauracje, sale koncertowe, puby itp.
Ostatnim typem grzejników dedykowanych do wnętrz publicznych są konstrukcje nietypowe – takie rozwiązanie zastosowano m.in. w budynku portu lotniczego we Wrocławiu. Zastosowano tam ogrzewanie fasadowe – nowatorski system grzewczy, którego zadaniem było skompensowanie strat ciepła wywołanych dużym i wysokim przeszkleniem (szklana fasada o wysokości kilku pięter) oraz wyeliminowanie zjawiska opadania zimnego powietrza, które wpływa na powstawanie przeciągów w dolnej części budynku.
Konwektorowe wymienniki ciepła zostały zaopatrzone w obudowy o szerokości ram fasady i przymocowane do nich na dwóch wysokościach. Niewielkie rozmiary grzejników oraz ich kolor identyczny z kolorem obramowania sprawiły, że urządzenia są prawie niewidoczne. W obudowach zamknięto również orurowanie i zawory. Zastosowane grzejniki wykorzystują zjawisko naturalnej konwekcji, która stanowi barierę dla chłodu opadającego wzdłuż przeszklenia – mówi Dariusz Majchrzak z firmy Jaga Polska.
Ogrzewanie fasadowe to nowy sposób na zastąpienie standardowych urządzeń nadmuchowych, które mają duże gabaryty, generują wysoki poziom hałasu oraz wywołują szybki ruch powietrza. Kompensacja strat ciepła u jego źródła na kilku poziomach zmniejsza zużycie energii oraz znacznie poprawia komfort użytkowników. System fasadowy w połączeniu z grzejnikami kanałowymi z wymuszoną konwekcją wydaje się być idealnym zestawem ogrzewania dla tego typu obiektów wielkokubaturowych.
Źródło: materiały prasowe
Grzejnik w porcie lotniczym
Grzejnik w restauracji
Grzejnik w restauracji hotelowej
Grzejnik w sali koncertowej
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Nowy przycisk uruchamiający spłukiwanie Geberit Sigma21 jest jak kameleon. Można...
czytajWybierając baterie łazienkowe, warto zwrócić uwagę na kształt armatury, nie...
czytajZielony budynek jest energooszczędny, projektowany w zgodzie z zasadami budownictwa...
czytajProjektowanie wnętrz w środowisku 4D i wykorzystywanie gogli VR do...
czytaj
Ilość komentarzy: 0