Stołek od Gaudiego

Stołek od Gaudiego

Projektując swoje słynne kościoły, Antonio Gaudi sięgał po ciekawy sposób tworzenia modeli. Wykorzystywał do tego wiszące łańcuchy, pozwalając grawitacji zdefiniować formy, które następnie zostaną przełożone na materialne bryły przeciwstawiające się jej prawom. W ten sam sposób projektanci ze studia Bram Geenen stworzyli formę stołka, który nazwali na cześć wielkiego architekta.

Stołek Gaudi powstał jako część większego, eksperymentalnego projektu mającego na celu poszukiwanie możliwości tworzenia lekkich mebli przy użyciu jak najmniejszej ilości materiału i ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko. Jego etapem były badania nad systemami konstrukcyjnymi, jakie można znaleźć w przyrodzie i architekturze i nad możliwościami projektowania lekkich mebli z wykorzystaniem takich właśnie struktur.

W efekcie tych poszukiwań postał obiekt o organicznej formie i podwójnej budowie. Jego konstrukcję nośną stanowi lekka siatka, która została stworzona przy użyciu techniki druku 3D umożliwiającej uzyskanie pożądanej złożoności struktury. Na tym 'rusztowaniu' umieszczona jest cienka skorupa wykonana z laminatu z włókien węglowych.

Póki co powstał prototyp stołka, a prace nad nim trwają dalej w holenderskim ośrodku badawczym TNO.

Fot. studiogeenen.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!