Konkurs ETNO 2012 rozstrzygnięty

Konkurs ETNO 2012 rozstrzygnięty

Konkurs ETNO 2012 Soccer Collectible Contest cieszył się dużą popularnością wśród artystów. Wyróżniono w nim 3inspirowane tematyką piłkarską obiekty, które teraz można nabyć w galerii dizajnu piłkarskiego. Tak oto rozgrywki futbolowe przeniosły się do nowego wymiaru – do przestrzeni sztuki użytkowej.

W czerwcu 2012 roku w Polsce (i na Ukrainie) odbywały się igrzyska piłkarskie Euro 2012. Stały się one inspiracją dla wielu inicjatyw kulturalnych. Jednym z bardziej intrygujących przedsięwzięć, bo interdysplinarnym, był Festiwal Kultury Piłkarskiej ETNO 2012 organizowanych w Polsce przez Fundację Animacja. Poza pokazami filmów i warsztatami piłkarskiego modelarstwa papierowego rozstrzygnięto także konkurs. Zdaniem twórców było wykonać przedmiot w zabawny sposób nawiązujący do tematyki rozgrywek piłkarskich, który miałby też walor użytkowy. Na konkurs wpłynęło ponad ok. 40 prac 25 artystów z Polski i kilku z Rosji, Ukrainy oraz Argentyny. Wśród nich znalazły się tak osobliwe obiekty jak ceramiczna okaryna będąca wynikiem romansu biedronki z piłką futbolową, czy Maradona jako maskotka przytulanka. Jury złożone z przedstawicieli Fundacji oraz twórców sztuki użytkowej postanowiło wyróżnić inne trzy prace. Nagrodą było wdrożenie obiektu do produkcji.

W konkursie ETNO 2012 Soccer Collectible Contest wyróżniono:
- zestaw solniczkę i pieprzniczkę „Salto & Pepperluigi” (dizajnerzy: Rino
Ceramics) za niebanalny dizajn ukrytą w szkliwionej ceramice groteskę,
- szklankę kolekcjonerską „Cristiano 100 lat później” (dizajnerzy: Cute Cube
Collective) za poczucie humoru i walory użytkowe,
- metalową płaskorzeźbę Ronaldo (dizajnerzy: Cute Cube Collective) za walory
zdobnicze i powłóczyste spojrzenie sportretowanego,
Wyróżnienia zostały zaprezentowane na wystawie w holu Centrum Nauki Kopernik
w czerwcu 2012 roku.
Większość z nadesłanych prac trafiła do wirtualnej galerii pod adresem www.etno2012.com Zapraszamy do jej zwiedzania!

Futbol i sztuka

W swoich pracach artyści na całym globie już od lat 30 tych XX wieku chętnie sięgają po tematykę futbolu. Prace dotyczyły przede wszystkim kwestiibycia i stawania się piłkarzem, konstruowania obrazu piłkarza i schematów męskości, a obecnie coraz częściej tożsamości kibica. Co cieszy, także twórcy sztuki użytkowej pozostali aktywnymi uczestnikami dialogu kultury i futbolu. Do nich właśnie skierowany był konkurs ETNO 2012 Soccer Collectible Contest. Zdaniem twórców było wykonać przedmiot w zabawny sposób nawiązujący do tematyki rozgrywek piłkarskich, który miałby też walor użytkowy. Nakonkurs, ogłoszony przez Fundacje Animacja w styczniu 2012 r. wpłynęło ponad ok. 40 prac 25 artystów z całego świata. Wśród nich znalazły się tak osobliwe prace jak ceramiczna okaryna będąca wynikiem romansu biedronki z piłką futbolową, czy Maradona jako maskotka przytulanka. Jury złożone z
przedstawicieli Fundacji oraz twórców sztuki użytkowej postanowiło wyróżnić inne trzy prace. Nagrodą było wdrożenie obiektu do produkcji.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!