Design z natury

Design z natury

Segregowanie śmieci, oszczędzanie energii, ekologiczne produkty na naszych stołach są dziś nie tylko koniecznością, ale i modą. Ideami 'eko' coraz częściej kierujemy się także wybierając zawartość naszych szaf czy aranżując mieszkanie. Na pytanie, jak urządzić stylowe i zgodne z obowiązującymi trendami wnętrze, odpowiedź jest więc prosta: naturalnie.

Wydaje się, że XVIII-wieczny „mit szczęśliwego dzikusa” uległ dezaktualizacji. Nic bardziej mylnego. Hasło powrotu do życia w harmonii z przyrodą, jako ratunek dla społeczeństwa skażonego zdobyczami cywilizacyjnymi, wciąż jest niedoścignionym ideałem. Zmieniły się jednak formy i wizja tej symbiozy. Niewielu z nas ma możliwość ucieczki do lasu. Nie ma też już miejsca na ziemi nietkniętego ludzką stopą, a społeczeństwa pierwotne funkcjonują na styku tradycji i komercji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by spróbować wprowadzić trochę ekologii do swoich mieszkań. I tę możliwość wykorzystują współcześni projektanci.

Pomysły od natury

Eko design daje nieograniczone pole kreatywności. Tym bardziej, że natura sama podsuwa pomysły. Jest to swego rodzaju wariacja na temat: z czego można stworzyć meble i dodatki? We współczesnych projektach coraz częściej wykorzystuje się niekonwencjonalne i ekologiczne materiały. Należą do nich lite drewno, rattan i inne rośliny z rodziny palm, pędy bambusa, wiklina, trzcina, trawa morska czy naturalne tkaniny. Wykorzystuje się również kamień, hiacynt wodny, a także włókna kokosowe i inne rośliny jak rafia, sitowie, palma i trawy egzotyczne. Natomiast do produkcji różnych funkcjonalnych dodatków używane są kły, barwione korzenie czy wełna.

Styl ekologiczny to jednak nie tylko wykorzystanie naturalnych surowców – to także inspiracja kształtem, teksturą, funkcją. Powstają projekty próbujące przenieść elementy natury pod dach. – Wykonana ręcznie z naturalnych materiałów kolekcja lamp Highlands inspirowana jest tropikalną przyrodą, a ich wyjątkowość płynie z wykorzystania naturalnych kształtów drzewa – mówi Lidia Walawko, właścicielka firmy sprzedającej produkty marki Authentic Design. – Zastosowano tu bielony korzeń pozyskiwany z terenów górskich. Każdy element jest myty i szlifowany, aby odsłonić jego teksturę – dodaje.

W poszukiwaniu oryginalności

Wydaje się, że w dzisiejszym świecie trudno jest odkryć lub stworzyć coś nowego. Żyjemy w kulturze cytatów, w świecie zapożyczeń i nieustannych odniesień. Wielkie centra handlowe, sklepy sieciowe i masowa, taśmowa produkcja tworzą kanon ogólnie przyjętych materiałów wykonania i używanych form. Podobnie jest z wyposażeniem wnętrz. Jednak znudzenie meblościanką w stylu późnego Gierka owocuje poszukiwaniami nowych rozwiązań. To między innymi z tego powodu taką popularnością cieszą się artykuły ‘hand made’. - Nasze artystyczne lampy wykonane z naturalnej żywicy, dają ciepłe, rozproszone światło, aby dodać wnętrzu uroku - komentuje Sylwia Sobiech, właścicielka sklepu z lampami.

Rękodzieło jest synonimem oryginalności i artyzmu. - Nasze produkty importujemy z dalekiej Azji. Ich zaletą jest to, że są ręcznie wykonane, dlatego każdy z nich ma niepowtarzalny kształt. Nadają niesamowity klimat domowi, dodają smaku – przekonuje Lidia Walawko. Rękodzieło staje się także znakiem pewnego prestiżu. Wyróżnia z tłumu i daje poczucie, że dany produkt jest jedyny w swoim rodzaju i został takim uczyniony specjalnie dla nas.

Aranżacja mieszkania to przyjemność, której przeciętny człowiek doznaje raz w życiu. Warto zatem pokusić się o oryginalność, ekologię i sprawdzone materiały. Eko design to nie tylko estetyczne wnętrza, ale także poczucie, że otacza nas coś trwałego, co inspirowało i towarzyszyło człowiekowi od wieków.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!