Dachowce

Dachowce

Łącząc wspomnienia z dzieciństwa i dążenie do zacierania granic między sztuką i designem, litewska projektantka Ainė Bunikytė stworzyła na jednym ze spadzistych dachów w centrum Wilna pobudzającą wyobraźnię, funkcjonalną na pierwszy rzut oka instalację – Ridged Roof Furniture.

Instalację tworzy stół i dwa krzesła z przezroczystego pleksiglasu, które utrzymują się na spadzistym dachu dzięki specjalnej drabinie zamocowanej do kalenicy. Bajkowa, pełna romantycznego uroku kompozycja mogłaby z powodzeniem pełnić utylitarną rolę, stając się wymarzonym miejscem na śniadanie czy popołudniową kawę, gdyby nie fakt, że nie sposób się do niej dostać.

Obiekt powstał jako dyplom Ainė Bunikytė na wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych i jest rezultatem trzech lat badań nad paradoksami funkcjonalnymi tkwiącymi zarówno w przedmiotach, jak i otaczającej nas przestrzeni – instalację tworzą meble wyglądające jak typowe sprzęty przeznaczone do wnętrza, ale nie dość, że wyprowadzone na zewnątrz, to jeszcze pozbawione swojej oryginalnej roli, spadzisty dach natomiast staje się w tej sytuacji specyficzną podłogą. Ponadto, pozostająca w dialogu z architekturą i przestrzenią praca sprawia, że galeria 'wychodzi' ze swoich ram przestrzennych i 'rozciąga' się na całe miasto.

Niezwykłe meble powstały z myślą o spadzistych dachach wileńskiej starówki, ale równie dobrze mogłyby się pojawić w innych miastach, stając się głosem w dyskusji na temat zagospodarowania dachów budynków jako dodatkowej przestrzeni życia w mieście.

Instalację można oglądać tego lata na dachu inkubatora artystycznego Užupis w Wilnie.

Fot. Kernius Pauliukonis

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!