Otwórz swoje wnętrze

Otwórz swoje wnętrze

Okna są jednym z kluczowych elementów determinujących aranżację całego wnętrza. Podkreślają wyjątkowy charakter pomieszczenia, wpływają na jego wygląd i rozmieszczenie mebli. Dzięki nim możemy także stworzyć w naszym domu wyjątkowy nastrój. Jak to zrobić?

Głównym zadaniem stolarki jest oczywiście zapewnienie odpowiedniej izolacji i wentylacji w pomieszczeniu. Wybierając okna nie należy jednak zapominać o ich walorach estetycznych. Rodzaj oraz wielkość przeszkleń ma bowiem decydujący wpływ nie tylko na architekturę budynku, ale także jego wnętrze. Przy pomocy światła możemy kształtować przestrzeń: optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie, rozjaśnić je i ożywić, wyeksponować ciekawą aranżację. Co więcej, dzięki wyszukanemu designowi okna same w sobie mogą się stać efektowną dekoracją.

Gra światła

Pierwszym krokiem w urządzaniu wnętrza jest dostosowanie aranżacji do planu pomieszczenia. To od układu i wielkości okien zależeć będzie rozstawienie mebli i sprzętów, wydzielenie stref komunikacji czy montaż dodatkowego oświetlenia. Modne ostatnio duże przeszklenia wymagają starannego przemyślenia: w przypadku niewielkich pokoi problemem może być rozstawienie mebli tak, aby nie stały w świetle okien i nie blokowały wyjścia na taras lub balkon, w pomieszczeniach o znacznej kubaturze należy natomiast pamiętać o wydzieleniu strefy komunikacji oraz o przewidzeniu wolnej, zacienionej ściany na telewizor.

Właściwe rozmieszczenie mebli względem znajdujących się w pokoju okien jest kluczowe także w gabinecie lub pokoju, który służyć będzie jako miejsce pracy lub nauki. - Ważne jest, aby wydzielić strefę, która zapewni odpowiednią ilość światła słonecznego. Biurko powinno być umieszczone w pobliżu okna, ale nie naprzeciwko niego, ponieważ wpadające promienie słoneczne będą utrudniać pracę na komputerze – radzi ekspert. Z kolei stolarka znajdująca się w wykuszach lub lukarnach doskonale nadaje się do zagospodarowania na urokliwe miejsca odpoczynku. Wystarczy ustawić przy nich kanapę lub umieścić poduchy na nisko zawieszonym parapecie. Romantyczne zasłony i kwiaty w wazonie doskonale uzupełnią taką nastrojową aranżację. Także w nowoczesnym budownictwie okna są elementem, za pomocą którego buduje się charakter wnętrza. Duże przeszklenia podkreślają nowoczesny styl i pozwalają otworzyć pomieszczenie na otaczający je widok na zewnątrz.

Przyciąga spojrzenia

Producenci stolarki coraz większą wagę przywiązują do atrakcyjnego wzornictwa swoich produktów. Wybierając okna, mamy do dyspozycji różnorodne rozwiązania estetyczne: od zaokrąglonych listew przyszybowych i opływowych konstrukcji profili, po proste, surowe skrzydła. Coraz większe możliwości wyboru dotyczą także gamy kolorystycznej. – Folie wykorzystywane w oknach PVC dostępne są w szerokim wachlarzu barw imitujących strukturę drewna oraz w palecie kolorów jednorodnych, jednak niezmiennie największą popularnością w Polsce cieszą się złoty dąb i orzech - mówi ekspert. – Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zamówić okna w różnych kolorach od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Takie rozwiązanie pozwala dopasować stolarkę zarówno do elewacji domu, jak i do wystroju konkretnego pomieszczenia – dodaje.

Charakter wnętrza można podkreślić nie tylko nietypowym kolorem stolarki, ale także jej kształtem. Współczesna technologia daje w tym zakresie niemal nieograniczone możliwości, a architekci maja do dyspozycji okna w formie kół, trapezów czy trójkątów. Stolarka o nietypowych kształtach produkowana jest na indywidualne zamówienie, więc przy pomocy ekspertów możemy stworzyć wymarzone okno według własnego projektu. Dzięki temu nawet bez ozdobnych firan czy zasłon okno stanie się stylową dekoracją mieszkania.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!