Interaktywny Pan Tadeusz

Interaktywny Pan Tadeusz

Muzealne wystawy składające się z wiszących na ścianach obrazów i plansz oraz umieszczonych w szklanych gablotach eksponatów odchodzą do lamusa. Plastyczne oprawy ekspozycji stają się często równie ważne, jak ich treść, a ich projekty coraz częściej wyłaniane są w drodze konkursów. Tak było także w przypadku ekspozycji stałej dla powstającego we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza. Swoją koncepcją, która zajęła w konkursie drugie miejsce, podzielili się nami architekci z pracowni Migliore + Servetto Architetti Associati z Mediolanu.

Muzeum Pana Tadeusza powstaje w Kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku, która przeszła już kapitalny remont. Ogłoszony przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich konkurs na projekt muzealnych ekspozycji został rozstrzygnięty pod koniec lutego 2012 r.

Uhonorowana drugą nagrodą koncepcja łączy w sobie rozmaite scenerie, których wspólnym mianownikiem były wszechobecne i jednoczące tematycznie całą przestrzeń ekspozycji odniesienia do poematu.

Konsekwentnie zaplanowana narracja miała prowadzić gości przez kolejne sale – rozdziały opowieści, w których treści i tematy przedstawiane byłyby za pomocą różnych, intrygujących struktur ekspozycyjnych. Ich aranżację charakteryzować miał zestaw prostych, ale wyrazistych elementów operujących różnorodnymi formami przekazu: tekstem, światłem, dźwiękiem, obrazem i projekcją wideo. System ekspozycyjny został przy tym pomyślany tak, by stał się narzędziem umożliwiającym zarówno indywidualne, jak i zespołowe zdobywanie wiedzy.

Na wewnętrznym dziedzińcu znaleźć się miało serce muzeum – pomieszczenie, w którym przechowywany byłby oryginalny rękopis „Pana Tadeusza'.

Cały projekt opracowany został z poszanowaniem dla wartości historycznej budynku – systemy ekspozycyjne zaprojektowano jako samonośne i niezależne od jego konstrukcji, oświetlenie i multimedia zaś zintegrowano ze strukturami ekspozycyjnymi, by uniknąć ingerencji w istniejące wnętrza i by nie były przeszkodą dla zwiedzających muzeum.

Pracownia Migliore + Servetto Architetti Associati ma już na swoim koncie zrealizowany projekt multimedialnej wystawy w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt ekspozycji w Muzeum Pana Tadeusza otrzymała praca zgłoszona przez Agnieszkę Sowę-Szenk. Wyróżnienie przyznano Annie Popławskej z Shoq Studio Pracowania (Re)Architektury.

Wizualizacje: Migliore + Servetto Architetti Associati 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!