Konkurs Young Design rozstrzygnięty

Konkurs Young Design rozstrzygnięty

Mamy laureatkę piątej edycji konkursu dla młodych projektantów „Young Design” – Katarzyna Koprowska z Wrocławia, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przekonała jury swoim największym potencjałem biznesowym.

Konkurs od pięciu lat organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Od podobnych konkursów odróżnia go to, że nie jest konkursem na konkretny projekt – ale na osobę i osobowość. YD ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem.

Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Nagroda ma zostać przeznaczona na sfinansowanie wybranej formy zdobywania wiedzy i doświadczeń zawodowych. Laureatka nagrodzona została także miesięcznym stażem u Designera Roku wybieranego przez rokrocznie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Uzasadnienie decyzji jury:

Nagradzamy Katarzynę Koprowską za twórczy powrót do korzeni cywilizacji, za pionierskie i pełne pasji łączenie słów „rolnictwo” i „design”, za zrozumienie nowej roli desingu we współczesnym świecie, za odkrycie niszy, która łączy lokalne z globalnym, niszowe z masowym. Za kreowanie i zrozumienie nowych trendów konsumenckich.

Za projektowanie wrażliwe, misyjne, głęboko osadzone we własnym kontekście tradycji i kultury, ale też bliskie trendom współczesnego designu.

O laureatce:

Katarzyna Koprowska urodziła się w 1987 roku w Katowicach, wychowała w Jeleniej Górze i jest związana z Dolnym Śląskiem. Absolwentka Wzornictwa Przemysłowego na wrocławskiej ASP, zrobiła dyplom w Pracowni Projektowania Produktu i ten właśnie dyplom – Ul Wielkopolski – zaprezentowała przed tegorocznym jury. Katarzyna Koprowska zajmuje się projektowaniem zrównoważonym i ekologicznym. Pobyt na wymianie studenckiej Socrates - Erasmus i praktyka w Niemczech pomogły jej otworzyć się na własną kreatywność i pozbyć lęku przed odważnymi. Inspiruje ją Darwin, Bakunin i Jung.

Young Design

Young Design” to pierwszy w Polsce program stypendialny (prowadzony przez IWP od roku 2008) przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa. Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju i doskonalenie zawodowe młodych designerów, pomoc w zrozumieniu aktualnych wymagań i realiów rynkowych, a także promocja najzdolniejszych, młodych, polskich projektantów. Rokrocznie do Kapituły Stypendialnej zapraszani są przedstawiciele biznesu a honorowym patronem oraz fundatorem głównej nagrody jest minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

W tegorocznym konkursie startowało 46 uczestników z których wyłoniono finałową dziesiątkę.

Zwycięski projekt

Projekt ula dziesięcioramkowego, wielkopolskiego z doczepianymi zewnętrznie matami izolującymi, wykonanymi ze słomy i jednospadowym daszkiem typu „Zieleniak” jest nowoczesnym ulem miejskim. Zastosowanie izolacji termicznej jest bardzo potrzebne dla prawidłowego rozwoju rodziny pszczelej, szczególnie w okresie zimy, ale również i lata, kiedy maty chronią ul przed zbytnim przegrzaniem. Maty słomiane są używane w pasiecznictwie od wieków, najczęściej jednak wkładane są do korpusu ula, przez co zmniejsza się jego przestrzeń wewnętrzna. Zastosowanie mat zewnętrznych pozwala również na regulację temperatury w ulu, bez niepotrzebnego niepokojenia rodziny pszczelej.

Organizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Patron honorowy: MKiDN

Partnerzy programu: Polska Przedsiębiorcza, Lauren Peso S.A.

Patroni medialni: Aktivist, Radio ChilliZet, Design Attack, Exklusiv, KMag, Futu.pl, Purpose, student.pl

http://www.iwp.com.pl/aktualnosc/1422/Katarzyna_Koprowska_wygrala_5_edycje_konkursu_Young_Design/

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!