Połysk na medal

Połysk na medal

Robiąc co tydzień porządki, jednym rzutem przecieramy armaturę nie zastanawiając się nad tym czy wymaga specjalnej pielęgnacji. I najczęściej niestety nieświadomie czyścimy i konserwujemy ją źle. Kiedy na bateriach pozostaną smugi albo – co gorzej – zadrapania i inne uszkodzenia w powłoce, jedynym wyjściem będzie zakup nowej, aby pomieszczenie nadal wyglądało dobrze. A nowa armatura to niemały wydatek.

Baterie mają różne rodzaje wykończenia – chromowane, inoxowe czy w odcieniach złota i brązu, na przykład patyny lub mosiądzu antycznego. Do każdego rodzaju wykończenia powinniśmy dobierać inne środki czystości, bo to, co dobrze odświeża chrom może przebarwić powłokę w innych odcieniach.

Podstawy czyszczenia

Niezbędnym elementem podczas czyszczenia armatury jest miękka ściereczka. Pod żadnym pozorem do tej czynności nie można wykorzystywać drucianych szczotek czy gąbek z powloką ścierającą. Podobnie rzecz się ma z preparatami do czyszczenia. Zdecydowanie odradzane są mleczka czy inne środki z granulatem ściernym, ponieważ mogą powodować powstanie rys na wykończeniu armatury.


Chrom a kolor

Baterie chromowane i w wykończeniu inox można przecierać roztworem wody z octem lub spirytusem. Taki zabieg wykonywany raz w tygodniu zapewni lśniący korpus armaturze i zapobiegnie trwałemu osadzaniu się kamienia. W przypadku baterii w innych odcieniach – patyny czy mosiądzu – unikajmy octu i spirytusu, bo niektóre powłoki mogą się od nich odbarwić. Do kolorowych baterii najlepiej używać płynu do mycia naczyń, a w przypadku uporczywego osadu wapiennego – dedykowanego środka usuwającego kamień. Warto sprawdzić, co zawiera taki środek i skonfrontować jego składowe z instrukcją dołączoną do baterii. Niektóre rodzaje wykończenia nie są bowiem odporne na przykład
na chlor.

Uporczywe plamy i kamień

Wiele osób mieszkających w domach jednorodzinnych posiada baterie w garażu, żeby po skończeniu pracy umyć ręce. Takie baterie najlepiej wymontować z umywalki i namoczyć na dzień w roztworze wody z octem, żeby uporczywe zabrudzenia odpuściły. W przypadku wielotygodniowego kamienia na bateriach w pomieszczeniach mieszkalnych, wystarczy na kilka godzin położyć nań okład z wacików lub ściereczki nasączonej wodą z octem. Po dwóch-trzech godzinach bateria będzie wyglądać jak nowa.

Wszystkie z powyższych sposobów - przecieranie wodą z octem i preparatem odkamieniającym czy – w przypadku kolorowych powłok – płynem do mycia naczyń z powodzeniem można stosować też w przypadku zestawów prysznicowych, kolumn i paneli natryskowych. Zabieg pielęgnacji wykonywany raz w tygodniu miękką ściereczką zapewni całej armaturze idealny stan na lata.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!