Współczesne trendy łazienkowe

Współczesne trendy łazienkowe

Estetyka, wygoda, funkcjonalność. Współczesna łazienka musi spełniać określone standardy, podyktowane oczekiwaniami użytkowników. Planując jej nowy wystrój warto też pomyśleć o nadaniu jej własnego, bliskiego nam stylu.

Ze skrajności...

Ogromną popularnością niezmiennie cieszy się modernistyczny, surowy wystrój. Nadaje wnętrzu elegancji, a każdy jego element spełnia z góry ustaloną rolę. Nowoczesne rozwiązania sprawdzają się zarówno w dużych, jak i w niewielkich łazienkach. Ich znakiem rozpoznawczym jest często połączenie minimalizmu i przestronności. Tworząc aranżację, decydujemy się jedynie na niezbędne elementy, unikając w ten sposób niepotrzebnego zagracenia wnętrza. Prosta stylistyka poszczególnych urządzeń w dużym stopniu służy estetycznemu podkreśleniu ich walorów użytkowych. Zdarzają się jednak bardziej wyszukane formy, składające się z instalacji o różnorodnych, często bardzo abstrakcyjnych kształtach. Ich projektanci stawiają na indywidualne podejście do potrzeb osób poszukujących niecodziennych sposobów zagospodarowania łazienkowych przestrzeni. Na ogół jednak nowoczesne rozwiązania cechują się ograniczoną ilością zdobień. Podobnie jest z kolorystyką, która na ścianach czy meblach tworzy jednolity, stonowany lub – przeciwnie – intensywny efekt dekoracyjny. Ciekawym sposobem urozmaicenia wnętrz jest też dobór barw na zasadzie kontrastu (np. czerń z bielą). W przypadku samej armatury zaś w dalszym ciągu dominuje biel oraz chrom. - Coraz powszechniej stosowanym zabiegiem jest wykorzystanie diod LED przy bateriach łazienkowych, słuchawkach prysznicowych czy deszczownicach – zauważa Sylwia Madyda, przedstawicielka dystrybutora wyposażenia łazienek

– Strumień wody podświetlony odpowiednią barwą zwiększa przyjemne dla zmysłów doznania, sygnalizując jednocześnie, jaka jest aktualnie jej temperatura.

...w skrajność

Po drugiej stronie aranżacyjnych wariacji łazienkowych znajduje się styl retro nawiązujący do dawnych salonów kąpielowych. Jego oblicza mogą być różne, choć na ogół kojarzony jest z ekskluzywnymi wnętrzami pałacowymi lub gustownymi rezydencjami rodem z pierwszej połowy XX wieku. W przeciwieństwie do stylu modernistycznego, retro zdecydowanie lepiej prezentuje się w dużych łazienkach, gdzie można w różnych konfiguracjach zestawiać ozdobne, wykończone ze smakiem wyposażenie (meble, armatura, wanna, umywalka). - Łazienkę możemy urządzić w całości w stylu retro, bądź też dodać do wystroju tylko niektóre elementy odnoszące się swoim designem do minionych epok - dodaje Sylwia Madyda – Wśród jego sztandarowych wyznaczników warto wymienić: elegancką wannę wolnostojącą wraz z wyrastającą z podłogi wysoką baterią i wykonaną w podobnym stylu umywalką, stylowe szafki czy lustro w zdobionej oprawie. W każdym przypadku duże znaczenie mają właśnie mniej lub bardziej wyraziste akcenty ozdobne.

Akcja aranżacja

Aranżując łazienkę warto zwrócić uwagę na to, by każdy element współgrał z całością wystroju, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na konkretną stylistykę. Wizja estetyczna nie może przy tym zakłócać podstawowych standardów funkcjonalności. Przy doborze poszczególnych komponentów kierujmy się przede wszystkim jakością kupowanych sprzętów, a także własnymi upodobaniami, a nie jedynie panującą akurat modą, która przecież jest bardzo zmienna. Łazienkę urządzamy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego należy pamiętać, że wybrany przez nas styl aranżacyjny będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas. Każda decyzja dotycząca wystroju powinna być więc dobrze przemyślana.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!